Siemensin 1200 serisi olan bu plcler kompakt yapısı ve güçlü işlem yapabilme yeteneğiyle kullanışlı bir PLC’dir. Farklı CPU çeşitleriyle piyasaya sürülen S7-1200, kullanıcınin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.CPU-1211C, CPU-1212C ve CPU-1214C olmak üzere 3 farklı modeli bulunmaktadır. Her modelin Input/Output (Giriş/Çıkış) sayısı, Ram miktarı, işlemci hızı gibi özellikleri birbirinden farklıdır.  S7-1200 modeli S7-200’den farklı olarak Tia Portal aracılığı ile programlanarak Input‘a (Giriş) gelen sinyalleri gerekli dijitalsinyallere dönüştürebilen bir PLC’dir. Bu sayede istenilen otomasyon rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

PLC Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Bilgisayar ile PLC arasındaki haberleşme S7-200 modelinden daha kolay hale getirilmiştir. RS-232, RS-485 portları yerine sadece bir İnternet kablosuyla Profinet üzerinden bağlantı sağlanabilmektedir. Böylece bilgisayarınıza bağlantı kurarak programınızı PLC’ye aktarabilirsiniz.

S7-1200 PLC Nasıl Programlanır?

TIA Portal, sadece Windows işletim sistemi ile uyumludur. Kurulum için gerekli olan minimum işletim sistemi Windows XP’dir.
►Gerekli işletim sistemi sağlandıktan sonra TIA Portal programı kurulur. Programın profesyonel sürümü için minimum 2, basic sürümü için ise minimum 1 GB RAM gereklidir.

►TIA Portal, temel programlama tekniklerinin yanında gelişmiş komutları da içinde barındırır.