Bir makinanın çalıştırılabilmesi için gerekli elektrik projesi tasarlanıp çizilir. Uygun PLC, HMI (OP panel), kontrol ve ölçüm ekipmanları konfigürasyonu belirlenir. Pano montajı ve makina bağlantıları yapılarak programlanır ve makina çalışır hale getirilir. Bu şekilde makina imalaatçıları için, mühendislik, yazılım ve montaj dahil her türlü hizmeti verilir.

HMI programlama

HMI olarak 4.7″ den başlayan ihtiyaca uygun operatör paneller seçilerek programlanır. Bir operatör panelde en önemli faktör operatör için kullanımı kolay, uzun ömürlü ve maliyetinin düşük olmasıdır. Bu şartlar göz önünde bulundurularak HMI seçimi ve programlanması yapılır.

PLC programlama

Makina imalatçıları için ayrı, proses kontrol için ayrı olacak şekilde projeye en uygun PLC çözümü seçilir. Başta SIEMENS olmak üzere ABB, VIPA, OMRON, MOELLER, WAGO, PHOENIX CONTACT, GE FANUC, ALLEN BRADLEY, FOXBORO,FATEK, TRICONEX, HONEYWELL gibi PLC ler programlanır.Genellikle PLC üreticileri hazır Scada paket programları çıkartırlar. Özellikle Siemens’in WinCC ve WinCC flexible programları yaygınca kullanılır.

Ancak bu tarz programlar çoğu zaman ihtiyacı karşılayamaz, karşılasa bile lisanslarına ödenen paralar bazan proje maliyetini geçmektedir.Bunları düşünerek Visual basic ile her rlü PLC ile haberleşmekte ve scada programları yazmaktayız. Uygulamaya göre global OPC server lar kullanılarak PLC lerle haberleşen yazılımlarda yapmaktayız.